ביקור פרופ’ אזיקיאל עמנואל זוכה פרס דן דוד

מאי 28, 2018 • בלוג • Boaz Tamir

*בתמונה: פרופ’ אזיקיאל עמנואל וד”ר אסנת לבציון-קורח, מנכ”לית ביה”ח “אסף הרופא”.

מכון ILE המתמחה בהובלת שינוי תפיסת הניהול הרפואי (Lean Healthcare) מברך את פרופ’ אזיקיאל עמנואל על זכייתו בפרס היוקרתי דן דוד המוענק על ידי קרן דן דוד ואוניברסיטת תל אביב לאנשים שהגיעו למצוינות ותרומה לאנושות במדעי הרוח, באמנות, במדעי הטבע ובעסקים.

ביום שני ה-7 במאי זכינו לארח את פרופ’ עמנואל בכנס שנערך בשיתוף עם המרכז הרפואי “אסף הרופא”. פרופ’ עמנואל חלק את חזונו למהפכה במערכת הבריאות בארה”ב במסגרת שני מפגשים מרתקים אשר עסקו ברמת המיקרו (מרכזים רפואיים) וברמת המאקרו (מדיניות רפואית ממשלתית).

בקרוב נעלה את שתי ההרצאות המצולמות לאתר לטובת מי שלא נכח במפגשים עצמם, וכן עבור אלה המבקשים לחזור, להיזכר ולחשוב על הדברים מחדש ולעומק. 

 

תקציר ההרצאות:

שיפור ארגון בריאות ב-12 מהלכים
עקרונות מהפיכת הLean Healthcare למערכת בריאות אפקטיבית יוצרתערך

במהלך שלוש שנות לימוד ומחקר ובשיתוף ארגונים רבים מתחום שירותי הבריאות, התווה עמנואל 12 מימדים של שיפור – פרקטיקות העשויות להעלות באופן משמעותי את רמת השירותים הניתנת למטופל תוך הפחתת ההוצאות. מובילי שינוי בתחום שירותי הבריאות יודעים לעתים קרובות לומר למה עליהם להוביל שינוי, הם עשויים לדעת מה עליהם לשנות, אך על פי רוב הם אינם יודעים כיצד לשנות. המפגש עם סגל הרפואי אסף הרופא (הנמצא בראשיתו של שינוי תפיסת הניהול על פי מתודת Lean Transformation) נועד לעזור למובילי השינוי לזהות את המנופים ומוקדי השינוי המרכזיים, ליצור סדר עדיפויות ברור של מימדי השינוי השונים, וכן לשרטט ציר זמן ראשוני למהלך השינוי. פרופ’ עמנואל הוסיף ועסק במקומם של השינויים הטכנולוגיים ומהפיכת המידע ביחס לשינוי מערכת הבריאות כיום ובעתיד לבוא.

עולם הרפואה: המאה ה-21
כיצד ישפיעו מגמותהעל של מערכת הרפואה העולמית על ניהול מערכות הבריאות?

מדינות, חברות ביטוח ומערכות הבריאות ברחבי העולם ניצבות בפני דרישה הולכת וגוברת לשירותים בעלות גבוהה בצד מגבלות תקציב. כל מי שמבקש להידרש לדילמה הזו חייב להבין לאן מערכת הבריאות הולכת בעשר-עשרים שנים הקרובות. ד”ר עמנואל הצביע על שש מגמות בלתי-נמנעות שעתידות לתת את הטון במערכות הבריאות בכל מדינה מפותחת. בין המגמות הללו יש להביא בחשבון את הנטל הגדל והולך של מחלות כרוניות כמו גם את הצורך והיכולת לאסוף ולעבד נתונים הנוגעים לביצועים מערכתיים, כלומר, אותם מדדים מוסכמים שנועדו לשמש רופאים ונותני שירותים נוספים. לבסוף, נבחנו דרכי פעולה אפשריות של מערכות רפואיות ביחס למגמות אלו.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.